על ריפוי בקול כמסע חיים

בסיפור האישי שלי, העבודה שלי עם הקול החלה בשלב מאוחר יחסית בחיי. כשהייתי נערה הייתי מדריכה בתנועת הנוער, ובטיולים ומחנות הקיץ הובלתי את הקבוצה שהדרכתי בשירה במעגל, בליווי הגיטרה, והתחילה לבעור בי התשוקה לפתח את הקול שלי. המעניין הוא שאחרי 2 שיעורים של פיתוח קול בגיל 17, הפסקתי לשיר למשך 9 שנים. זה פשוט נסגר, נאטם, ותשוקת הלב, השמחה הפשוטה והביטוי החופשי שביקשתי לשתף עם העולם, שינו את הכיוון פנימה והלכו והתאבנו בתוכי, עד שכמעט עשור אחרי כן, זה לא שהתחלתי פתאום לשיר ולחגוג שוב את קולי – פשוט הרגשתי שאם אני לא אשיר אני אמות. ממש תחושה חזקה ודרמטית כזו. לא הבנתי בכלל מאיפה זה בא, למה אני כל כך מפחדת (כאשר התחלתי לשיר הייתי שרה אך ורק לעצמי, ואם מישהו בטעות היה נכנס לחדר / עובד במסדרון או איכשהו שומע – הייתי נבהלת בטירוף ונסגרת). לא הבנתי כלל מאין באה רגישות כה גבוהה, עד כדי חרדה. אבל כמו שכל המורים הרוחניים אומרים – איפה שישנו פחד ישנו דחף, וישנה עוצמה גדולה. והמסע האישי שלי – כמו של רבים ממכריי ושותפי – דרש “השתבללות” ספירלית פנימה – כדי ללמוד את הדרך חזרה החוצה, מתוך הקשבה שמחזיקה מרחב לריפוי, מודעות ואהבה עצמית.

מתוך התנועה הזו גיליתי שהקול הוא נתיב עוצמתי במיוחד לריפוי שלי עצמי. להכיר בכלל מי אני, מה הרצונות שלי, מהי האמת שלי ומה באתי לעשות כאן בעולם. והשאלות הללו הפכו לחקירה רבת שנים, כאשר כל שלב של התפתחות חשף בתוכו עוד גוונים, עוד ביטויים, עוד מנעד, עוד עוצמה ועוד יכולת. הייתי במספר סדנאות ושיעורים פרטיים, אך העבודה האמיתית היתה עם עצמי, עם הטבע, דרך הקשבה מאד כנה ונטולת ביקורת. ככל שביטאתי יותר קול הלכו ונשרו שכבות של הגנה, והתחלתי לגלות מחדש וגם לראשונה את מרקמי הקסם, האחדות, הסנכרונים, היופי והטוב של החיים. כמו כן גם התחילו להתגלות סיפורים אישיים וקולקטיביים, מתקופות חיים אחרות, טראומות קדומות וגם תחושות עוצמתיות של בית ואחדות עם הטבע והיקום. דברים שהתודעה שלהם היתה רחבה הרבה יותר מחוויות החיים הנורמטיביות יחסית שהיו לי.

״צלילים הם מראה צלולה לתוך עצמנו
בעיקר כשמעזים לצלול לתוך הצל״

עם המפגש עם תורת השדה המאוחד של נאסים הרמיין, הרגשתי כאילו אני זוכה בפיסת ידע שמקושרת עמוק מאד לנשמה שלי ולתהליך ההתפתחות שלי. חודשים רבים לאחר קורס ההכשרה ישבתי בבית, קראתי, ראיתי סרטונים ביו-טיוב, עיכלתי ובלעתי עוד ועוד מהמידע הזה שלקח את ההבנה שלי למקום אחר לגמרי, הסיר את המסווה מעל המון מהאשליות שידעתי שהן כזב, אך לא ידעתי עד אז מהי האמת. המידע הזה הוביל אותי אל האמת.

ועם תחילת השיתוף שלו ולימודו בסדנאות וערבי מידע, המקום של העבודה עם הקול החל לקרון גם החוצה, מתוך ידיעה אינטואיטיבית שהכל קשור להכל, אך עם תחושת ערפול וחוסר בהירות לגבי הקשר בין הדברים. במאמר הזה זו הפעם הראשונה שאני מרגישה שאני מצליחה, לפחות במידה מסוימת, לנסח את החיבור הזה. לחשוף כמה קשרים לוגיים ולמזג אותם עם החוויה הפנימית שלי, ואני תפילה וכוונה, שגם לאלה שקוראים. אז כעת אני מבקשת לתאר במילים שהן חווייתיות ומדעיות כאחד, מהו ריפוי דרך הקול עבורי. מעבר למונחים הטכניים – מהו הסוד שהקול עוזר לגלות, לחוות ולהעשיר את עולמנו בו.

טכנולוגית צלילים מתוך הוורטקס 

הקול, כאשר הוא הוא נובע מתוך חיבור אל הייחודיות של הלב, והוא נושא את הכוונה המאפשרת, מחולל את הכניסה אל תוך הוורטקס האישי, והופך להיות גשר בין הממדים השונים של התודעה. כניסה לתוך הוורטקס פירושה כניסה לשער הייחודיות של הלב, צלילים שנובעים מתוך תדר החיבור העמוק הזה יוצרים תהודה הרמונית, כאוקטבה לתפילת הלב שלנו. בכך מהווים הצלילים גשר בין הפנימי (מצב אנרגטי אותנטי) לחיצוני (צליל נשמע), וכמו מנכיחים בפיזי את הכוונה, דרך הגשמה מגנטית. לכן זהו גשר בין המימדים הגבוהים והרחבים של הוויתנו לבין המציאות הנוכחית, כאן ועכשיו.

ההקשבה היא מהותית, והיא זו המאפשרת את הביטוי האותנטי של הלב, כמו שאחת ממורותיי המוערכות מספרת: “קול יכול לצאת כעומק וכרוחב ההקשבה הניתנת לו” (רות וידר-מגן). ההקשבה העמוקה מכניסה למצב תודעה מורחב ומוגבר, בו נוצר סנכרון גבוה בין התודעה החווה לתודעה הגבוהה שלנו, וה”אני” מקבל רשות להתרחב ולהיחשף למידע שרלוונטי ביותר להתפתחות שלנו, בכל שלב ורגע. מהמקום הזה הביטוי הקולי הוא מדויק, והריפוי הוא מיידי ועמוק. בכך העבודה עם הקול דרך הגישה הזאת תומכת אותנו לבטא ביום יום עוד מהתודעה הגבוהה שלנו, להכיר בייחודיות שלנו ולהיות יותר מי שאנחנו.

העבודה הקולית שלי מתמקדת בתימסור צלילי ריפוי ומפתחות העצמה שמהדהדים לרמת הזכרון התאי ולד.נ.א. השפעתם לרוב היא הגברת הרמוניה בין הלב למיינד, בין הרגשות לידיעה הפנימית של הלב, הרפייה ממתחים ואיזון רגשי, והגברה של תחושות החיות, החופש והשלמות הפנימית
כמו כן אחד הדגשים העיקריים בעבודה שלי הוא ללוות אנשים ולתמוך בהם להכיר את שער הכניסה הייחודי לתוך ערוץ הוורטקס האישי שלהם. להעז ולהכיר את טביעת הקול הייחודית להם, ולבטא אותה בפשטות ובטחון, ככלי ליצירת רוגע, הקשבה פנימה, הגברת נוכחות ושקט פנימי, דיוק, חיבור לעוצמה האישית וריפוי.

במפגש האישי אנחנו יוצרים במשותף מרחב של הקשבה עמוקה. דרך הביטוי הקולי שלי, בין אם זו שירה או ביטוי אינטואיטיבי, אני מעודדת הפעלה של תדרים מסוימים שתומכים בהרחבת התודעה ובחיבור ללב. התדרים שאני מנביעה מגרים את הרצון לביטוי – ונפתח מרחב של הקשבה לביטוי האישי האותנטי של הרגע – ולכל קשת הרגשות ותובנות התודעה שמגיעות בזכות המפגש הקולי של אדם עם עצמו. אנשים בדרך כלל מופתעים, כמו מגלים את עצמם מחדש, ויוצאים עם תחושה חזקה של “בית פנימי”, שורש חי ופועם, ותשוקה לחוות את הכוליות של החיים. מוזמנים בכיף להתנסות במפגש אישי או קבוצתי,  והכי חשוב – תנו לקולכם – הפנימי והחיצוני המחובר לפנימי – להוביל אתכם אל האמת שלכם. בשביל זה באנו לפה.